Diabeetikutel võivad seennakkused olla sageli esinev probleem. Nakkuse mitteravimine võib tekitada tõsised jalaprobleeme.
Jalgade hooldamine diabeedi korral Kui teil on diabeet on jalgade eest hoolitsemine väga oluline ja see peaks olema teie igapäevase tervishoiu lahutamatu osa. Seennakkused on diabeeti põdevatel inimestel sageli esinevad haigused ja võivad põhjustada tõsiseid jalaprobleeme, kui neid ei ravita.
Diabeeti põdeva inimese päev võib vahel näida kui täistööajaga töötamine. Ärge laske jalaseenel teie elu veelgi raskendada. Soovides jalaseent ja muid jalaprobleeme vältida, pidage meeles järgmisi soovitusi.
Diabeeti põdevatel inimestel on jalaseende nakatumise oht suurem. Kuid nakkust saab ravida seenevastaste ravimitega nagu näiteks Lamisil.
Jalaseen võib põhjustada naha kuivust ja pragunemist, muutes diabeediga inimesed vastuvõtlikumaks raskematele haigustele, nagu bakteriaalsed nakkused või isegi haavandid.
Sügelus ja kipitus on sageli esinevad jalaseene sümptomid. Kuid neuropaatiat põdevatel inimestel jäävad need sümptomid kergesti tähelepanuta.
Jalaseent ei soovitata ravida niisutava kreemi või mittemeditsiiniliste vahenditega. Nakkuse kõrvaldamiseks on tarvis kasutada seenevastaseid ravimeid, näiteks Lamisil.
Kui teil on diabeet ja olete mures jalaseene nakkuse pärast, pidage enne retseptita müügil olevate seenevastaste ravimite kasutamist nõu oma arstiga. Arstiga konsulteerimine on eriti tähtis, kui põete neuropaatiat, veeresoonkonna haigusi või jalalaba deformatsiooni.
Jalgade hooldamine diabeedi korral
“Diabeeti põdevatel inimestel esineb sageli vereringehäireid, mille tõttu nahk võib kuivada ja praguneda. Seetõttu on seenel kergem kinnituda varvaste vahel, aga diabeeti põdevatel inimestel on suurem jalaseende nakatumise oht.
Samuti võib diabeet kahjustada närve. Seetõttu väheneb väikeste nahavigastuste avastamise võime ja võimaldab jalaseene põhjustajatel nahka tungida. Pindmiste sensoorsete häirete tõttu märkavad diabeetikud jalaseene sümptomeid sageli suhteliselt hilja.
Seetõttu soovitatakse diabeetikutel tungivalt kontrollida oma jalgu iga päev ja külastada regulaarselt pediaatrit. Pediaatrid on jalgade hooldamise ja jalaseene ennetamise spetsialistid ning aitavad ravimeid õigesti kasutada.”
Parim viis seennakkustega võitlemiseks on nakkuse ennetamine. Soovitused jalgade seenhaiguste vältimiseks.
Jalad ja varbavahed vaadake hoolikalt üle iga päev. Kui te ei näe jalatalda, kasutage peeglit või paluge kellegi abi. Märgates punetust, haavu, turset, ville, valulikke kohti või midagi ebatavalist, pöörduge arsti poole.
Kui teie jalad higistavad tugevasti, kandke puhtaid puuvillaseid sokke ja vahetage neid päeva jooksul. Ärge kandke samu jalatseid kaks päeva järjest, laske jalanõudel enne järgmist kandmist täielikult kuivada.
Vältige kõndimist paljajalu, seda eriti niisketes kohtades, näiteks duši all või basseinis.
Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.