Korduma kippuvad küsimused
Saage vastused korduma kippuvatele küsimustele sportlase jala ja nahaseene (kubemeseene ja dermatofütoosi) kohta.
Saage vastused korduma kippuvatele küsimustele sportlase jala ja nahaseene (kubemeseene ja dermatofütoosi) kohta.
Jah, isegi peale sportlase jala nakkuse edukat ravi võite nakatuda korduvalt. Kui puutute seenega kokku võib see jälle põhjustada nakatumise sportlase jalga.
Lamisil koostises on toimeaine terbinafiin. Terbinafiinil on fungitsiidne toime, st see hävitab nahaseene tekitaja, erinevalt fungistaatilistest ravimitest, mis vaid pärsivad seene paljunemist. Fungistaatilise raviga kõrvaldatakse nahaseene tekitajad naha uuenemise käigus (3-4 nädala jooksul). Lamisil püsib nahas ka peale kasutamist ja võitleb edasi patogeenidega.
Seenevastased ravimid, nagu Lamisil, saavad kiiresti jagu varvaste vahel sportlase jalga põhjustavatest patogeenidest, samuti hävitavad sageli esinevad seennakkused vaid ühe või kahenädalase kasutamise jooksul. Jätkake ravi nii nagu ravimi infolehel näidatud ka juhul, kui sümptomid kaovad varem. Ravi enneaegse katkestamise korral suureneb nakkuse kordumise oht.
Lamisil kreemi koostises olev terbinafiin moodustab toimeaine varu nahas. Peale 7 päevast kasutamist püsib terbinafiini fungitsiidne kontsentratsioon kahjustatud nahas veel 7 päeva ja jätkab võitlust haigustekitajatega.
Sportlase jalg on sageli esinev ravitav haigus.
Sportlase jalg on jala nahka kahjustav nakkav seenhaigus. Peamised sportlase jala nakkuse põhjustajad on seened dermatofüüdid, mis nakatavad tavaliselt piirkonna neljanda ja viienda varba vahel.
Sportlase jala tõttu ketendab, punetab ja praguneb jalatalla ning varvaste vaheline nahk. Muud sümptomid – villid, kipitav, valulik, põletikuline nahk. Rohkem informatsiooni leiate leheküljelt Sportlase jala sümptomid.
Jah. Nakatunud nahka kratsides võib sportlase jalg levida kätele. Nakkus võib levida ka nakatunud voodipesu, rätikute või riiete puudutamisel. Kui puudutate pärast nakatunud naha sügamist teisi kehaosi, võib nakkus levida ülakehale, kubemepiirkonda või muudele kehaosadele. Samuti soovitatakse kõigepealt panna jalga sokid, alles seejärel aluspesu.
Jah. Sportlase jalga põhjustav seen on väga nakkav. Nakatuda võite teie või teised, kui puudutate nakatunud nahka, pindu või materjale.
Jah, sportlase jalg on seennakkus? Meditsiiniline nimetus – tinea pedis. Põhjustajaks on seened dermatofüüdid, mis paljunevad nahas. Paljudel juhtudel seen iseenesest ei kao, seda peab ravima seenevastaste ravimitega, näiteks Lamisil’iga.
Sportlase jala nakkusele iseloomulikud sümptomid võivad olla igal inimesel erinevad. Sagedamini esinevad sportlase jala sümptomid on järgmised:
Jah. Jalgade regulaarne hooldamine võib aidata nakatumist vältida:
Ei. See on levinud eksiarvamus, mille tõttu nakkus sageli kordub. Tähtis on jätkata ravi kogu ettenähtud kasutusaja vältel ka juhul, kui sümptomid kaovad.
Jah. Sportlase jalg on ravitav Lamisil’i abil. Vähesel osal jalaseent põdevatel inimestel tekib krooniline nakkus, mille ravi on pikem ja põhjalikum. Kui olete mures, et teil on krooniline jalaseen, pöörduge arsti poole.
Ei. Võimalik kokkupuude sportlase jala tekitajaga ei tähenda, et tingimata nakatute. Kui aga kahtlustate, et olete kokku puutunud haigustekitajatega, järgige järgmisi jalgade õige hooldamise soovitusi ja pöörake tähelepanu kõige levinumatele nakkustunnustele.
Jah. Ennetamine algab jalgade regulaarsest hooldamisest. Jalgade õige hooldamine hõlmab:
Ei. Jalgade regulaarne hooldamine aitab nakkust vältida, kuid ei kõrvalda olemasolevat nahahaigust.
Sõltuvalt tootest tuleb Lamisil’i kasutada hommikul ja (või) õhtul. Jalad peavad olema puhtad ja kuivad. Lamisili on kõige parem kasutada kohe pärast vannis või duši all käimist.
Kubemeseen avaldub punaste, kõrgenenud, ketendavate laikudena, mõnikord tekib põletik või tekivad villid reitel, kubemes ja tuharatel. Mõnikord on kahjustatud naha kohad ebatavaliselt tumedad või heledad.
Kubemeseent põhjustavad dermatofüüdid on samad seened, mis põhjustavad sportlase jalga või dermatofütoosi.
Jah. Kubemeseende võib nakatuda mistahes kokkupuutel nakatunud nahaga.
Vabad ja õhku läbilaskvad materjalid hoiavad teie naha kuivana kogu päeva.
Kubemeseen on naha seennakkus, mida põhjustavad nakkavad seened.
Kubemeseen avaldub sügelevate, punaste, kõrgenenud, ketendavate nahalaikudena, milledel mõnikord tekib põletik või tekivad villid. Mõnikord on kubemeseenest kahjustatud nahapiirkonnad ebatavaliselt tumedad või heledad.
Lamisil’i koostises on toimeaine terbinafiin. Terbinafiinil on fungitsiidne toime, st see hävitab nahaseene tekitaja, erinevalt fungistaatilistest ravimitest, mis vaid pärsivad seene paljunemist. Peale 7 päevast kasutamist püsib terbinafiini fungitsiidne kontsentratsioon kahjustatud nahas veel 7 päeva ja jätkab võitlust haigustekitajatega.
Kubemeseene riski saate vähendada, kui hoiate oma naha puhta ja kuiva pärast duši all käimist või treeningut, vahetate aluspesu vähemalt kord päevas ning ei jaga rätikuid ja muid isiklikke esemeid teiste inimestega.
Jah. Ärge jagage neid või teisi isiklikke esemeid inimesega, kes põeb kubemeseent.
Dermatofütoos on ringikujulisellt avalduv naha seennakkus, mida põhjustavad seened – dermatofüüdid.
Dermatofütoosi võib nakatuda iga inimene, kuid sagedamini nakatuvad lapsed. Kui kahtlustate oma lapsel dermatofütoosi, pöörduge arsti poole.
Lamisil kreem sobib 12 aastastele ja vanematele patsientidele.
Dermatofütoosi võite ravida Lamisil kreemiga või Lamisil DermGel geeliga. Neid tooteid kasutatakse ka sportlase jala ravimiseks.
Dermatofütoosile on iseloomulik ümmargune, punane lööve, mille keskel on heledam nahk.
Loomadel avaldub dermatofütoos ümmarguste, karvadeta või tugevasti hõrenenud karvkattega laikudena.
Jah. Dermatofütoos on nakkav seenhaigus, mis levib näiteks otsesel nahakontaktil haige inimese või loomaga või kaudselt rätiku või muu sarnase kaudu.
Lamisil’i koostises on toimeaine terbinafiin. Terbinafiinil on fungitsiidne toime, st see hävitab nahaseene tekitaja, erinevalt fungistaatilistest ravimitest, mis vaid pärsivad seene paljunemist. Lamisil püsib nahas kauem kui 7-14 päeva ja võitleb haigustekitajate vastu
Peske regulaarselt käsi, kandke puhtaid hingavaid riideid ja vältige kokkupuudet nakatunud loomadega. Ärge jagage rätikuid, riideid ega muid isiklikke esemeid dermatofütoosi põdevate inimesega.
Jah. Dermatofütoos võib kanduda inimesele, kui puudutate seda haigust põdevat kodulooma.
Dermatofütoos näeb algul välja lameda, ketendava nahalaiguna, mis mõnikord punetab või sügeleb. See laik tõuseb mõnevõrra ümbritsevast nahast kõrgemale ja laieneb väljapoole, moodustades rõnga. Rõnga kontuur võib olla mõnevõrra ebakorrapärane, aga keskosa võib olla heledam, ketendav või punaste mädavillidega. Mõnikord tekib korraga mitu rõngast, mis võivad üksteisega kattuda.
Dermatofütoos võib avalduda ülakehal, kätel, käelabadel ja jalgadel.
Jah. Dermatofütoos on nakkav naha seenhaigus.
Ravimata dermatofütoos võib põhjustada sekundaarset bakteriaalset nakkust, mida nimetatakse roospõletikuks (erysipelas). Dermatofütoosi ravitakse tavaliselt seenevastaste ravimitega, näiteks Lamisil kreemiga üks kord päevas 7 päeva jooksul.